Szachy w Muzeum!

Dziękujemy wszystkim miłośnikom szachów za udział w sobotnim Powiatowym Festynie Średniowiecznym. Zgromadziliśmy się wokół XIII-wiecznych szachowych figur odnalezionych w czasie badań archeologicznych w Inowrocławiu przed 25-laty.

 

Celebrację Weekendu na Szlaku Piastowskim uświetnił występ zespołu muzyki dawnej Musica Antiqua Inovroclaviensis, prowadzony przez panie Izabelę Szyma-Wysocką i Danutę Szyma, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Inowrocławiu. Opowieścią o historii królewskiej gry podzieliła się z nami dr Agnieszka Stempin, archeolog z Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Wykładowi towarzyszyła wystawa plenerowa „Szachy w średniowieczu – Średniowiecze w szachach” wypożyczona z Rezerwatu Archeologicznyego Genius Loci w Poznaniu. Sednem wydarzenia była ponad dwugodzinna symultana szachowa. Na przeciw jedenastu inowrocławskich szachistów, których zebrał trener szachowy pan Piotr Czarnolewski, stanął pan Paweł Stempin, międzynarodowy mistrz szachowy. Z mistrzem wygrali Adam Łubianka i Jonatan Kłosowski, zremisował Jan Budrewicz. Puchar Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej za najciekawszą partię przyznał Robertowi Praniukowi sam mistrz szachowy Paweł Stempin. Oprawę gastronomiczną wydarzenia przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Słońsku i w Górze. Na okoliczność zbliżającej się nocy świętojańskiej na stoisku muzeum można było upleść kwietny wianek. Róży użyczyło Gospodarstwo Szkółkarskie pana Stefana Ciesielskiego z Batkowa.

 

W wydarzeniu objętym patronatem Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej wzięli udział Wicestarosta Henryk Procek i Członek Zarządu Powiatu Wojciech Gerus. Wydział Kultury i Promocji Powiatu Inowrocławskiego przygotował okolicznościową Powiatową Gazetę Szachową i gadżety promujące średniowieczne szachy ze zbiorów Muzeum im. Jana Kasprowicza.

 

Dziękujemy Wszystkim!

 

Fotografie Magdaleny Pindel.

Galeria

<< wstecz