Przed 359 laty, w Mątwach u bram Inowrocławia, rozegrało się tragiczne finałowe starcie wojny domowej - rokoszu Lubomirskiego.

Na przeprawie przez Noteć starły się wojska dowodzone przez króla Jana Kazimierza z buntownikami Jerzego Lubomirskiego. Zwyciężyli rokoszanie, którzy w pobitewnym szaleństwie syconym polityczną nienawiścią wymordowali rannych i jeńców. Sąsiad mordował sąsiada, brat brata, Polak Polaka...

 

W rocznicę mątewskiej tragedii, dzięki współpracy samorządów Powiatu Inowrocławskiego i miasta Inowrocławia nadano nazwę skwerowi Pamięci Bitwy pod Mątwami w 1666 r. Z ust Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej i Prezydenta Inowrocławia Arkadiusza Fajoka padły deklaracje budowy pomnika "Ku przestrodze". O idei upamiętnienia opowiadał artysta rzeźbiarz Andrzej Prokopiuk, który monumentowi pragnie nadać kształt rozdartej płonącej biało-czerwonej flagi, rozpiętej nad Notecią. W czasie uroczystości wybrzmiała Bogurodzica i Duma rycerska, przygotowane przez zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis pod kierunkiem Danuty Szymy i Izabeli Szymy-Wysockiej. Wydarzeniu towarzyszyła miniwystawa przygotowana przez nasze Muzeum.

 

Już za rok, w 360 rocznicę bitwy pod Mątwami, odsłonięty zostanie pomnik upamiętniające jej ofiary, pomnik budzący ważne refleksje o przeszłości z myślą o naszej teraźniejszości i przyszłości.

Galeria

<< wstecz