1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To dzień pamięci o żołnierkach i żołnierzach antykomunistycznego ruchu partyzanckiego, który stawił opór sowietyzacji Polski.

 

1 marca to także pamiętna data w historii miasta Inowrocławia. Tego dnia w 1946 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Inowrocławiu skazał na karę śmierci Władysława Raczyńskiego, Konrada Krzyżelewskiego i Bolesława Kobusa. Zostali oni oskarżeni o przynależność do „bandy AK mającej na celu zmianę przemocą ustroju demokratycznego”. W rzeczywistości prowadzili akcje przeciw Armii Czerwonej. Władysław Raczyński, czekając na egzekucję, w inowrocławskim więzieniu spędził kilka miesięcy, podczas których pisał grypsy do przebywającej obok w celi Marii Sobocińskiej, skazanej na 6 lat pozbawienia wolności, damy orderu Virtuti Militari. Grypsy zachowały się do dziś. Oto jeden z nich:

 

Czy mi wolno Marylko

W snach Cię widywać?

Mieć w murach więziennych

Swoją dziewczynę

Od życia prozy myśli odrywać

Wielbię Cię wierszem zanim może – zginę.

 

Efektem współpracy Młodzieżowego Domu Kultury w Inowrocławiu i Muzeum im. Jana Kasprowicza jest spektakl "Kto scałuje z twych oczu łez ślad...". Podstawą scenariusza autorstwa Magdaleny Basińskiej z Muzeum są grypsy Marii Sobocińskiej i Władysława Raczyńskiego. Spektakl reżyseruje Małgorzata Wojciechowska z MDKu a grają młodzi aktorzy Teatr Akcja. Premiera już 6 marca o 12:00 i 17:00!!! Wspólnie z MDK zapraszamy!!!

 

Dzisiaj dzielimy się zdjęciami z prób!!!

Galeria

<< wstecz