„Dwa patriotyzmy. Jak lewicowy polonista obalał komunizm, rzecz o Janie Józefie Lipskim”

Kolejne spotkanie z wybitnymi badaczami polskiej literatury skierowane do uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Inowrocławski oraz wszystkich zainteresowanych. Spotkania młodzieży z osobowościami polskiej nauki odbywają się pod patronatem Wiesławy Pawłowskiej Starosty Inowrocławskiego.

 

Nie wszyscy wiedzą, że Jan Józef Lipski (1926-1991), jeden z najważniejszych opozycjonistów czasów PRLu, sygnatariusz Listu 59, współzałożyciel KORu, pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego był jednym z najwybitniejszych badaczy twórczości Jana Kasprowicza, redaktorem wspólnie z Romanem Lothem pomnikowych „Pism zebranych Jana Kasprowicza”. 12 grudnia 1990 r. Jan Józef Lipski, już wtedy Senator RP, na zaproszenie Muzeum im. Jana Kasprowicza gościł w Inowrocławiu. W czasie konferencji naukowej zatytułowanej „Jan Kasprowicz i kultura europejska”, w sali muzeum przy pl. Klasztornym, wygłosił referat „Miejsce Kasprowicza w rozwoju europejskiego ekspresjonizmu”.

 

Spotkanie poświęcone postaci Jana Józefa Lipskiego poprowadzą Łukasz Garbal z Muzeum Literatury w Warszawie i Bartosz Kaliski z Instytutu Historii PAN.

 

Spotkanie odbędzie się 8 września o godzinie 12:00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu.

 

Serdecznie zapraszamy!


Galeria

<< wstecz