Archeolodzy – zaduszkowy wieczór wspomnień.

Początek listopada to czas kiedy myśli kierujemy ku nieobecnym. Naszym bliskim, przyjaciołom, nauczycielom... W piątkowy wieczór 3 listopada w Muzeum im. Jana Kasprowicza chcemy przypomnieć archeologów związanych z naszym Muzeum, związanych z tą ziemią, z Powiatem Inowrocławskim. Przywołamy postać prof. Aleksandry Cofty Broniewskiej (1926-2013), honorowego obywatela Inowrocławia, poznańskiej archeolożki kierującej Zespołem Badań Kujaw Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jej osiągnięcia to wykopaliska w Kruszwicy, Inowrocławiu, odkrycia w Kruszy Zamkowej a przede wszystkim grupa uczniów, nazywająca panią Profesor mianem „Mateczki”. Wspomnimy dr. Czesława Sikorskiego (1943-1995), archeologa z Muzeum im. Jana Kasprowicza i miejskiego konserwatora zabytków, wielkiego popularyzatora historii Inowrocławia. Jego „Miasto na soli” i „Encyklopedia wiedzy o zabytkach Inowrocławia” to chyba najważniejsze książki o mieście. Nie ma już wśród nas Jarosława Kozłowskiego (1974-2021), który swoją karierę naukową rozpoczynał w Muzeum im. Jana Kasprowicza. Jego opowieści o monetach i wykopaliskach brzmią jeszcze w salach muzeów w Inowrocławiu i Bydgoszczy. Serdecznie zapraszamy, ten zaduszkowy wieczór wspomnień dedykujmy naszym mistrzom, poprzednikom, przyjaciołom...