11 XI - Narodowe Święto Niepodległości

Historyczny sztandar harcerzy z Wildy znów w Muzeum!

„Do czynu ciągłego

młodzieńcze wyciągaj ramiona.”

„Żyć warto, jeśli Twe serce

ofiarnie dla Polski płonie.

Idź! Czuwaj!”

Te znamienne cytaty z wiersza Jana Kasprowicza – „Rozkaz” okalają misternie haftowany na granatowym adamaszku portret poety. Po drugiej stronie – na czerwonym tle biały orzeł wykonany na wzór orła z wieży poznańskiego Ratusza. Tak wygląda sztandar, który dla VIII Hufca Harcerzy im. Jana Kasprowicza z Poznania – Wildy zaprojektował zięć poety, Władysław Jarocki. Uroczystego przekazania w ręce młodzieży dokonała córka Kasprowicza, Anna Jarocka, 18 czerwca 1939 roku.

Niedługo dane było harcerzom spokojnie służyć pod nowym sztandarem. Wojenną zawieruchę przetrwał ukryty na poddaszu wildeckiego domu przez hufcowego, hm Leona Królaka, późniejszego więźnia obozów Mauthausen-Gusen. Po wojnie szczęśliwie powrócił do służby harcerzom. Na krótko jednak. W 1949 działanie ZHP przerwano, a młodzi harcerze zostali wcieleni w struktury ZMP. Sztandar został zdeponowany przez hufcowego, hm Karola Kalkowskiego. W roku 1956 ZHP mogło wznowić działalność, jednak liczne zmiany w organizacji poznańskiego harcerstwa doprowadziły do utracenia przez wildecki hufiec imienia patrona. Aż do roku 1970 trwały próby oficjalnego przywrócenia imienia Jana Kasprowicza hufcowi z Wildy.

W międzyczasie, w r. 1963, żeby ochronić historyczny sztandar przed zniszczeniem, postanowiono go przekazać w depozyt do inowrocławskiego Muzeum im. Jana Kasprowicza. Od tamtego czasu można go podziwiać na kolejnych wystawach stałych poświęconych poecie z Szymborza.

Na początku 2023 roku sztandar powrócił do Poznania, by kolejny raz być niezwykłym świadkiem historii – uświetniał obchody 110-tej rocznicy istnienia wildeckiego hufca. Teraz, po zakończonych uroczystościach, powrócił w muzealne mury, by kolejnym pokoleniom opowiadać o niezwykłych losach – własnych, harcerzy i Polski. Zapraszamy do wsłuchania się w tę opowieść.

Zazwyczaj prezentujemy lewą stronę sztandaru, tę z portretem Jana Kasprowicza, przez cały listopad zobaczyć będzie można stronę prawą, tę z Białym Orłem. Odwiedzajcie muzeum!