Wystawa "Damy Wyklęte"

Od dzisiaj do 10 kwietnia w Muzeum im. Jana Kasprowicza prezentujemy wystawę "Damy wyklęte" opowiadającą o losach 9 kobiet, żołnierek AK, które po zakończeniu II wojny światowej były represjonowane przez władze komunistycznej Polski i odsiadywały wyroki wieloletniego więzienia za działalność patriotyczną w zakładach karnych w Inowrocławiu i Fordonie.  Bohaterki wystawy to  Irena Szajowska, Ruta Czaplińska, Maria Sobocińska, Maria Szelągowska, Wanda Minkiewicz, Zofia Łuszczkiewicz, Stanisława Rachwał, Janina Wasiłojć oraz Lidia Lwow.

Na wystawie pokazywane są portrety niezwykłych kobiet autorstwa uczniów Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku. Wystawę zorganizowało Muzeum im. Jana Kasprowicz z inicjatywy Zakładu Karnego w Inowrocławiu we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej o. w Gdańsku.

W wernisażu udział wzięła młodzież z  I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, po wystawie oprowadził prof. Mirosław Golon, wicedyrektor IPN o. Gdańsk.

W otwarciu wystawy wzięli udział organizatorzy: prof. Mirosław Golon, Zastępca Dyrektora IPN Gdańsk, pomysłodawczyni wystawy Magdalena Basińska z Referatu Edukacji Narodowej bydgoskiej delegatury IPN oraz por. Krzysztof Spała, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Inowrocławiu.