Włączamy się w Europejskie Dni Archeologii!!!

17 czerwca 2023 od 11:00 do 15:00 Festyn archeologiczny (wstęp 10 zł)

Festyn archeologiczny, w czasie którego zadziała muzealny wehikuł czasu. Będzie można zobaczyć, jak używano obiektów które znamy z muzealnych gablot. Przekonać się, jak wyglądało życie i zabawy naszych przodków.

W trakcie festynu pojawi się stanowisko związane z produkcją żywności i kuchnią. Zachęcamy do samodzielnego wyprodukowania mąki na żarnach i posmakowania gorących podpłomyków. Jako że nie samym chlebem żyje człowiek, będzie trochę o ubraniach ciepłych, zimowych i tych na letnie miesiące. Dla cierpliwych przygotujemy krosna ramowe do tkania i możliwość wykonania własnej biżuterii z modeliny. Mniej cierpliwych szybko przeobrazimy w wojownika, jak tylko wykażą się odpowiednimi cechami. Nie zabraknie zabawek (tak, zabawki również stają się zabytkami) i gier. Czy nasze czasy aż tak bardzo się różnią? Zapraszamy do samodzielnego sprawdzenia.

W muzealnym ogrodzie będzie można wcielić się w rolę archeologa prowadzącego własne wykopaliska, pod czujnym okiem profesjonalisty zapoznać się z narzędziami i specyfiką pracy w terenie, w fachowy sposób zadokumentować swoje odkrycia, a nawet podjąć próby rekonstrukcji znalezisk, aby na końcu wykonać replikę wybranego naczynia w glinie garncarskiej.

18 czerwca 2023 od 14:00 do 15:30 Spacer po średniowiecznym Inowrocławiu (z archeologiem) - (spacer 6 zł)

Spacer po średniowiecznym Inowrocławiu. Spacer po współczesnych ulicach z opowieścią o nieistniejącej, średniowiecznej strukturze miasta. Złożymy wizytę na gotyckim zamku, odwiedzimy klasztor i spiżarnie braci franciszkanów. Zawitamy w dawnym ratuszu i na targach miejskich. Zapraszamy do tych wszystkich miejsc, które można zobaczyć tylko oczami wyobraźni.

LINK do wydarzenia na stronie: https://journees-archeologie.fr/c-2023/lg-en/poland/fiche-initiative/17138/Muzeum-im.-Jana-Kasprowicza-w-Inowroc-awiu

W Województwie Kujawsko-Pomorskim w Europejskie Dni Archeologii włączyły się Park Kulturowy Wietrzychowice, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.