Paleta mistrza Franciszka - grudzień 2021 - styczeń 2022

Franciszek Cholewczyński (1904-1973) artysta od 1920 do śmierci związany z Inowrocławiem. Twórca niezliczonych widoków miasta i Kujaw. Obdarzony szczególną wrażliwością dokumentował nieoczywisty Inowrocław, podwórka, zaułki, peryferia... Z perspektywy czasu to bezcenne źródła ikonograficzne, tym bardziej cenne że piękne. Artysta oddany sztuce ale i rodzinie i przyjaciołom, z którymi współtworzył Związek Zawodowy Plastyków Kujawskich. Wędrujący kujawskimi szlakami odnajdą, niestety bezimienne, prace mistrza Franciszka na ścianach wielu kościołów.
Dzięki życzliwości dzieci Artysty, Hanny Dyktyńskiej i Jana Cholewczyńskiego na wystawie prezentujemy dzieła wyjątkowe, osobiste. Są również prace ze zbiorów własnych muzeum. Obrazy olejne, pejzaże i portrety, szkice i rysunki bogactwo palety mistrza Franciszka. Jest i jego paleta!!! Wystawa od 12 grudnia, dnia urodzin malarza, do końca stycznia 2022 r.