Noc Muzeów 13.05.2023

Aura tajemniczości będzie towarzyszyła niewątpliwie wydarzeniu w powiatowym Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Dowiedzieć się będzie można na nim wiele o historii i sztuce.

„Spotkajmy się w Muzeum” to hasło przewodnie Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się w placówce przy ul. Solankowej w godzinach od godz. 17.00 do godz. 23.00. Wydarzenie co roku przyciąga tłumy.

Prezentowane będą muzealne perełki skrywane na co dzień w magazynach.

Dla najmłodszych zaplanowano warsztaty rodzinne na średniowiecznym zamku (zajęcia od 17.30 dla dzieci 3 do 6 lat oraz o 18.30, 19.30, 20.30).

O godz. 17.00 otwarta zostanie wystawa „Koronkowa robota” Anny Mazurkiewicz prezentująca twórczość uznanej koronczarki i hafciarki. Godzinę później jej autorka zaprezentuje technikę wykonywania koronek klockowych.

O godz. 19.00 odbędzie się finisaż wystawy malarstwa Jarosława Kukowskiego i uczniów. Pojawi się na nim sam artysta, który opowie o swojej sztuce.

O godz. 20.00 zaplanowano spotkanie z Wincentym Prusakiem, autorem „Słownika gwary kujawskiej”. Będzie więc okazja do „pogodania po kujawsku” oraz wspomnień o minionych czasach.

W planach także wieczorne odsłanianie tajemnic związanych z Janem Kasprowiczem (godz. 21.30), Stanisławem Przybyszewskim (godz. 21.30) i Stanisława Szenicem (godz. 22.15).