Jan Kasprowicz w Jeleniej Górze!!!

Jan Kasprowicz w Jeleniej Górze!!!

Rok Jana Kasprowicza zainicjowany w Powiecie Inowrocławskim trwa nadal, a nawet przenosi się w Polskę! Dzięki współpracy Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna z powiatowym Muzeum im. Jana Kasprowicza już od 7 sierpnia w uroczej willi niemieckiego noblisty w Jeleniej Górze Jagniątkowie otwarta zostanie wystawa „Jan Kasprowicz – tłumacz, poeta, nauczyciel. Polscy tłumacze Gerharta Hauptmanna (wystawa ze zbiorów Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu)”.

Gerhart Hauptmann (1862-1946) to jeden z najwybitniejszych pisarzy i dramaturgów niemieckich, nagrodzony literackim Noblem w 1912 r. O randze Hauptmanna w świecie literatury niemieckiej świadczą dwa muzea jemu dedykowane! Jego utwory na język polski tłumaczyli Leopold Staff, Maria Konopnicka i nasz Jan Kasprowicz. Dramaty Hauptmana „Dzwon zatopiony”, „Róża Bernd”, „Biedny Henryk” w tłumaczeniu Jana Kasprowicza grane były na deskach wielu polskich teatrów. Kasprowiczowska wystawa w Jeleniej Górze skomponowana jest niemal wyłącznie z wypożyczonych z Inowrocławia obiektów! Jej główna osią jest odnaleziony, w związku z pracami nad wystawą, przez prof. Krzysztofa A. Kuczyńskiego w berlińskiej Staatsbibliothek nieznany list (oczywiście w języku niemieckim) Jana Kasprowicza do Gerharta Hauptmanna z 1903 r.

Warto nadmienić, że Jan Kasprowicz był nie tylko wielkim poetą ale także sprawnym tłumaczem (właśnie z pracy translatorskiej się w znacznej mierze utrzymywał). Dzięki jego pracy do polskich czytelników trafiły m.in. działa Szekspira, Homera, Eurypidesa, Ajschylosa, Bayrona, Goethego, Schillera... Ciekawym wystawienniczym zabiegiem będzie prezentacja w jednej gablocie lasek obydwu pisarzy!

Dzięki wystawie w jeleniogórskim muzeum, licznie odwiedzanym przez turystów z całej Polski ale i gości z Niemiec, wspólnymi muzealnymi siłami szeroko propagować będziemy postać i twórczość naszego Poety.

Mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego goszczących w Karkonoszach prosimy o relacje z gościnnej prezentacji naszego rodaka w Jeleniej Górze.


<< wstecz