Fortepian Przybyszewskiego i JAZZ!!!

Już w piątek 27 stycznia o 17:00 czwarty z siedmiu koncertów w Muzeum im. Jana Kasprowicza. Tym razem zagra Trio Wydziału Jazzowego Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu: Kinga Rogóż - wokal Piotr Rogóż - saksofon tenorowy Rafał Tworek - fortepian. W programie jazzowe standardy z amerykańskich musicali i filmów.

 

Najstarszy z utworów, kompozycja Sigmunda Romberga, powstał w 1928 r. Przybyszewski żadnej z tych kompozycji nie mógł usłyszeć. W latach 20, jeszcze za życia pisarza jazz stawał się nową i modną muzyką do tańca. Przybyszewski uchodził za niezłego pianistę. Jego wykonania utworów Szopena zachwycały. Ciekawe czy wykonania te były bliższe występom Rafała Blechacza czy może Leszka Możdżera? Tak o swojej grze pisał Stanisław Przybyszewski:

 

"Nieraz się zastanawiałem, co takiego było w mojej na wskroś dyletanckiej grze, co tak ludzi porywało (...)Gdybym był wirtuozem, olśniłbym ich pewnie techniką, a ta nie pozwalałaby na co innego uwagi zwrócić, a tak przy tej grze "natchnionego", w zaciekłej ekstazie pogrążonego dyletanta oddziaływał na nich jedynie "duch" gry."

Więc może jednak JAZZ!

 

W piątek usłyszymy:

1. When I Fall In Love – Victor Young

2. Summertime - George Gershwin

3. All The Things You Are - Jerome Kern

4. Nature Boy - Eden Ahbez

5. Fly Me To The Moon - Bart Howard

6. Corcovado – Antonio Carlos Jobim

7. How High The Moon - Morgan Lewis

8. Softy, As In A Morning Sunrise - Sigmund Romberg

 

Wydarzenie honorowym patronatem objęła pani Wiesława Pawłowska Starosta Inowrocławski.

 

Wystąpią Pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Inowrocławiu.

 

Konserwację fortepianu Stanisława Przybyszewskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio PiK.


Galeria

<< wstecz