Dar Narodowego Banku Polskiego dla Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Po raz kolejny powiatowe Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zostało obdarowane przez Narodowy Bank Polski w Warszawie monetami kolekcjonerskimi. Tym razem jest ich 29, głównie srebrnych monet o nominałach od 5 do 880 złotych. Ta ostatnia wartość to zestaw 6 monet stylizowanych na banknoty będące obecnie w obiegu. Podkreślono w ten sposób zasługi Andrzeja Heidricha (1928–2019), który przez wiele lat na zlecenie NBP wykonał dziesiątki projektów banknotów.

 

Narodowy Bank Polski przekazał także kilka serii monet. Jedną z nich jest kolekcja "Wielcy Polscy Ekonomiści" z wizerunkami Władysława Grabskiego, Leona Biegieleisena, Jana Stanisława Lewińskiego, Edwarda Taylora i Tadeusza Brzeskiego. Seria "Wielkie aktorki" to nominały 20 złotowe. Dotychczas na rynek wypuszczono tylko 3 monety z wizerunkami Gabrieli Zapolskiej, Antoniny Hoffman i Heleny Modrzejewskiej. Numizmaty te wybijane są w formie prostokątów o wymiarach 40 mm x 28 mm. Od kilku lat emitowana jest seria "Skarby króla Augusta". Są to osobno pakowane 50-złotówki z popiersiami polskich monarchów. Takich monet nasze muzeum otrzymuje nie więcej niż 2 do 3 rocznie. Poczet królów uzupełnili w tym roku Michał Korybut Wiśniowiecki i Jan III Sobieski.

 

Rytownicy pracujący na zlecenie Narodowego Banku Polskiego projektują także monety rocznicowe. Jest to całkiem spora grupa do której należą : 30- lecie wznowienia działalności Caritas Polska, 30- lecie pierwszych wyborów parlamentarnych, 100-lecie uzyskania przez Polskę niepodległości – Ignacy Daszyński, 40-rocznica strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej, 100- lecie powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Doceniono także potężny wkład służby zdrowia emitując monetę nazwaną "Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19". Jednym z najpiękniejszych obiektów z całej kolekcji roku 2022 jest moneta "100 rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego KRZEMIONKI" .

Galeria

<< wstecz