Aktywny weekend świętojański z Janem Kasprowiczem

W okresie nocy świętojańskiej w muzeum się zazieleni! Przyjrzymy się roślinom w kulturze tradycyjnej i w literaturze. Będziemy podziwiać, dotykać, wąchać, a może nawet... smakować? Naszym przewodnikiem zaś będzie – a jakże – Jan. Jan Kasprowicz.

SOBOTA 25.06.2022

11:00 – 12:00 Spacer literacko-botaniczny „Flora swojska – śladami Jana Kasprowicza przez Szymborze”

Piołun? Dziewanna? Ślaz? Jakie rośliny najbardziej przypominały poecie o jego „kraju lat dziecinnych” i dlaczego? Które z nich nadal dają się odnaleźć w Szymborzu? Spróbujemy to sprawdzić podczas spaceru po rodzinnej wsi Kasprowicza.

Zbiórka na parkingu przy kościele pw. św. Antoniego w Szymborzu – Inowrocław, ul. Ogrodowa 1

Wiek: b.o. (dzieci poniżej 12 roku życia zapraszamy z opiekunami)

Warsztaty farbiarskie – naturalne farbowanie tkanin barwnikami na bazie lokalnych roślin

15:00 – 16:00 (I grupa)

17:00 – 18:00 (II grupa)

Muzealny ogród zamienimy w prawdziwy warsztat alchemika! Poznamy rośliny, z których można pozyskać naturalne surowce farbiarskie i pod okiem doświadczonej edukatorki nauczymy się tradycyjnych technik barwienia tkanin. Każdy z uczestników będzie mógł zabrać do domu własnoręcznie ufarbowaną bawełnianą torbę.

Wszelkie potrzebne materiały zapewniamy na miejscu. Sugerujemy strój roboczy lub zabranie fartuszków.

Prowadząca: Dominika Raduńska-Pacholska, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Wiek: dorośli i młodzież 12+

Uwaga: ilość miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem tel. 52 357 58 73

16:00 – 16:45 Koncert  – Peron Wędrowny

W muzyczną podróż zabierze nas rodzinny zespół rodem z Kujaw, wykonujący chwytającą za serce muzykę z kręgu poezji śpiewanej i piosenki turystycznej, często czerpiący inspirację z twórczości kujawskich poetów. Wielokrotnie nagradzany podczas przeglądów i konkursów piosenki poetyckiej i turystycznej.

17:00 – 19:00 Ognisko świętojańskie

Ognisko, a przy nim: zielarskie pogadanki, wicie świętojańskich wianków, etno-ciekawostki, możliwość upieczenia kiełbaski lub jabłka. Zapraszamy z własnym prowiantem.

Wiek: b.o. (dzieci poniżej 12 roku życia zapraszamy wyłącznie z opiekunami)

NIEDZIELA 26.06.2022

11:00 – 14:00 Warsztaty dla dzieci, a w programie:

1.   Jaśkowe ścieżki – instalacja sensoryczna

Wędrując śladami Jana Kasprowicza:

·        dotkniemy jego szorstkiego kujawskiego dzieciństwa i granitowego majestatu Tatr,

·        spróbujemy ugłaskać rogate koziołki i zastanowimy się, co wspólnego miał z nimi poeta,

·        wyobrazimy sobie, jak się czuje ktoś, kto pnie się po stopniach kariery i sprawdzimy, jak pachnie wieniec laurowy.

2.   W co się bawił Jaś Kasprowicz?

Gry i zabawy inspirowane zabawami ludowymi z czasów dzieciństwa kujawskiego poety. Spróbujemy wykonać fujarkę z gałązki i laleczkę ze ścinków tkanin. Zastanowimy się, czy Jaś Kasprowicz ścigał się z kolegami na rowerze. A na koniec damy się wciągnąć w świat baśni, które fascynowały małego Jasia.

3.   Warsztaty rękodzieła inspirowanego kujawską twórczością ludową

Bibułkowe róże, słomiane pająki – takimi tajemniczymi ozdobami zapewne mama małego Janka przyozdabiała chatę na świąteczne dni. Nauczymy się wykonywać podobne małe dzieła sztuki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie muzeum, przy ul. Solankowej 33. Wyjątek stanowi spacer „Flora swojska – śladami Jana Kasprowicza przez Szymborze”.