90 lat Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

90 lat temu rozpoczęła się historia Muzeum im. Jana Kasprowicza.

30 października wraz z przedstawicielami Starostwa Inowrocławskiego: panią Wiesławą Pawłowską Starostą Inowrocławskim oraz panią Moniką Dąbrowską Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji odwiedziliśmy groby ważnych dla naszego Muzeum Osób.

Zapłonęły znicze, złożyliśmy kwiaty, chwilę milczeliśmy przy mogiłach:

Apolinarego Jankowskiego, Prezydenta Inowrocławia i założyciela Muzeum Regionalnego Kujaw Zachodnich (naszego protoplasty).

Dr. Czesława Sikorskiego, kustosza naszego Muzeum, którego działalność jest dla nas inspiracją.

Józefy Kasprowiczowej, Matki naszego Patrona.

Wracając, zatrzymaliśmy się przy pomniku samego Jana Kasprowicza.

Połączyła nas pamięć.

Muzeum reprezentowali Katarzyna Kasiborska, Elżbieta Jarzęcka, Przemysław Dorsz i Marcin Woźniak.

W tym samym dniu Muzeum powitało powracający z konserwacji obraz Józefa Bronisława Czarneckiego "Trzy westalki" (1908), który odzyskał wreszcie swoje autentyczne piękno.

Dzieło poddane zostało konserwacji w związku z 90-leciem Muzeum im. Jana Kasprowicza

w Inowrocławiu, dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu, Banku Spółdzielczego w Inowrocławiu oraz firm Poli i Inter Broker.

Przez lata obraz wzbudzał wiele podziwu, jednak zawsze pozostawało zagadką, jakie są jego autentyczne barwy. Gruntowna konserwacja obrazu oraz renowacja ramy, które odkryły cudowne kolory i ukazały prawdziwy kunszt malarski.

Na obrazie widzimy trzy piękne postacie kobiece w romantycznej scenerii greckiej świątyni. Wszystkie trzymają w dłoniach wianki zbożowe, gotowe położyć je na ołtarzu, na którym widnieje niewielki płomień. Artysta z niezwykłą precyzją odzwierciedlił kobiece postacie,  których ujmujące piękno i wdzięk zapada w pamięć każdego, kto na nie spojrzy.

Obchody 90-lecia Muzeum zwieńczyło spotkanie pracowników Muzeum im. Jana Kasprowicza.

Z okazji rocznicy powstania Muzeum została stworzona wystawa pt. "90 lat Muzeum im. Jana Kasprowicza (1931-2021)". Pomysłodawcą i autorem wystawy jest dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Marcin Woźniak.

Wystawę można obejrzeć w Muzeum lub na stronie.